Şimdi İçerik Pazarlamasının Tam Sırası!

img

Dünya değişti, markanızın mesajı da. An itibarıyla sessiz kalma zamanı olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz! Çünkü şu an, içerik pazarlamasının tam sırası.

Dünya pandemi gibi önemli bir krizle boğuşurken, şüphesiz tüm endüstriler bundan zarar gördü. Yeni ve farklı düşüncelere sahip kitlenizle iletişime geçme ve bağ kurma ihtiyacı ise her zamankinden daha fazla.

İçerik pazarlaması, hedef kitlenizin ilgisini çekebilecek içeriklerin düzenli olarak üretilmesine yönelik oluşturulan bir stratejidir ki bu modern pazarlamanın en önemli öğeleri arasında yer alır.

Hem B2C hem de B2B firmaları için önemli pazarlama yöntemleri arasında yer alan içerik pazarlaması ile kitlenizin dikkatini çekerek ihtiyaçlarına karşılık verebilir, marka bilinirliğinizi artırırken güçlü bir etkileşim yaratabilirsiniz.

İçerik pazarlaması neden şimdi önemli?

Çoğu organizasyon için finansal gelirler zarar gördüğünde ilk alınacak aksiyon pazarlamayı durdurmaktır. Pazarlamayı bir harcama olarak gören çoğu firma için bu tür bir aksiyon almak normal olsa da işin aslı bunu doğrulamaz.

Öncelikle kimsenin şu anda bir şey satın almak istemediğini, ancak bilgiye fazlasıyla ihtiyaç duyduğunu unutmayalım. Sektörünüz ne olursa olsun, öncelikleri değişen ve artık fayda odaklı iletişim tercih eden tüketicinize hizmet etmenin yolunu bulabilirsiniz.

Ciddi bir yükseliş ivmesi içinde olan içerik pazarlaması ile tüm dijital platformlarda güncel olurken hedef kitlenizle güven, bilgi ve fayda odaklı bir iletişim kurabilirsiniz. Bununla birlikte kurum içi iletişim çalışmalarını güçlendiren bu çalışma ile etkileşimi artırmanız da kaçınılmazdır.

Peki ne yapmalısınız?
 

 1. Stratejinizi gözden geçirin.
  Değişen konjonktür ile birlikte içerik stratejinizin de güncellenmesi gerekebilir. Stratejinizi yeniden düzenlemek, hem şimdi hem de yılın geri kalanı için markanızı daha iyi konumlandırmanıza yardımcı olacaktır.
   
 2. Vereceğiniz mesajları belirleyin
  İçerik pazarlaması kısa ve uzun vadede hedef kitlenize ulaşmanızı sağlayacak önemli bir köprüdür. Bu noktada paylaştığınız içeriğin ticari olmasından çok bilgi ve fayda odaklı olmasına dikkat edin. Unutmayın markanızla özdeşleşen güvenilir olgusu her şeydir.
   
 3. Fikir önderlerinizi öne çıkarın.
  İçerik pazarlamanızda ekip arkadaşlarınızın uzmanlıklarını ve tecrübelerini kitlenizde güven oluşturmak amacıyla öne çıkarmak bir fırsat olabilir. Bununla birlikte kurum sözcünüzün paylaşımlarını ve uzmanlığına dair fayda odaklı içerikleri öne çıkarabilirsiniz.
   
 4. Marka hikayelerine güvenin.
  Marka hikayenizde iyi bir hikayenin tüm öğelerini kullanın – karakterler, ortam, çatışma, aksiyon, düğüm noktası ve sonuç. Unutmayın, bu hikayenin kahramanı tüketiciniz. İnsanlar duygularıyla karar verirler ve marka hikayeciliği anlamlı bir mesaj vermenin yollarından biridir. İçerik pazarlamacılığı yıllardır tüketiciye satış yapmak yerine onlarla iletişime inanan kurumların öncü stratejisi oldu. Bu fırsatı kitlenizle nasıl iletişime girdiğinizi ve içerik eforlarınızın faydasını yeniden gözden geçirerek değerlendirin.